Експорт ріпаку з України до ЄС в новому сезоні можуть ускладнити зміни у законодавстві

2020-06-17 12:50:38
Експорт ріпаку з України до ЄС в новому сезоні можуть ускладнити зміни у законодавстві

Минулого року ціни на ріпак в Україні опустилися на 5-10 $/т, оскільки через погодні умови олійність насіння складала 41-42% в порівнянні зі звичайними 43-44%. В поточному році експорт ускладнить наявність в ріпаку хлорпіріфосу, що застосовується при вирощуванні, як інсектицид широкого спектру дії.

 

У лютому 2020 р. набули чинності зміни в європейському законодавстві, які заборонили використання інсектицидів, що містять хлорпіріфос та хлорпіріфос-метил, а також ввезення до ЄС продукції, залишковий вміст вказаних речовин в якій перевищує 0,01 мг/кг. Фактично це зупинить імпорт до ЄС сільгосптоварів, при виробництві або зберіганні яких застосовувалися такі препарати.

 

Це може заблокувати поставки до ЄС ріпаку з України, при вирощуванні якого аграрії використовують вказані речовини. Майже 90% українського ріпаку експортується до ЄС, тому питання визначення наявності хлорпіріфосу та хлорпіріфос-метилу в партіях, що поступають на елеватори або портові термінали, стане дуже гостро. Дороговартісний аналіз можуть проводити лише декілька акредитованих лабораторій, законодавство України не регламентує вміст вказаних речовин у ріпаку, а лабораторії елеваторів та терміналів не зможуть провести перевірку.

 

За оцінками керівника аналітичного відділу «УкрАгроконсалт» Ю. Гаркавенко, у 2020/21 МР врожай ріпаку в Україні зменшиться до 3 млн т, а експорт – до 2,5-2,6 млн т, проте через вміст хлорпіріфосу можуть виникнути проблеми з експортом 1-1,5 млн т ріпаку до ЄС. Європа на тлі скорочення власного виробництва буде зацікавлена в українському ріпаку, проте навіть у випадку блокування експорту до ЄС Україна зможе збільшити внутрішню переробку з подальшим експортом ріпакової олії до Китаю, який зараз купує 71% загального експорту даної продукції.

 

Проблеми з експортом ріпаку призведуть до зниження експортних цін, завдяки чому переробники активізують закупівлю сировини. Проте рівень цін залежатиме від врожаю як в Україні, так і в ЄС.

 

Закупівельні ціни на ріпак нового врожаю в українських портах за тиждень виросли до 411-415 $/т або 12800-13100 грн/т, що на 15-20 $/т перевищує ціни цього періоду минулого року.

 

Зростання цін на ріпак на Euronext в Парижі на 6 €/т у травні та на 5,5 €/т до 376,5 €/т або 424,11 $/т у першій половині червня на тлі скорочення прогнозів виробництва в ЄС підтримує ціни на ріпак в Україні.

 

Експерти MARS внаслідок складних для посівів умов у Франції, Румунії та країнах Бенілюксу знизили у червневому звіті прогноз врожайності озимого ріпаку в ЄС з 2,95 до 2,9 т/га в порівнянні з 3,08 т/га в середньому за 5 років.

Коментарі відвідувачів (0):