Єгипет планує реформувати систему субсидіювання продовольства, що може зменшити державний імпорт пшениці

Єгипет планує змінити систему субсидіювання харчових продуктів та перейти на прямі субсидії замість поставок за зниженими цінами, оскільки це буде ефективнішим, на думку економістів.
Кілька десятирічь влада країни забезпечувала значну частину населення хлібом за іншими продуктами за субсидійованими цінами, а попередні спроби реформування цієї програми призвели до протестів.
У 2023 р Єгипет імпортував 11 млн т пшениці, половину з яких придбала держава. Приватні імпортери у попередньому сезоні збільшили свою частку у закупівлях пшениці з 45% до 55%. Країна витрачає на субсидії 36% бюджету або 370 млрд фунтів (7,6 млрд $).
Вже кілька місяців президент та уряд Єгипту критикують чинну систему субсидій та стверджують, що вона не захищає найуразливіші верстви населення, а лягає тягарем на бюджет.
Міжнародний валютний фонд, який у межах програми підтримки надав Єгипту кредит у 8 млрд $ заявляє, що скорочення нецільових субсидій збільшить можливості соціального захисту та розвитку населення.
У 2022 р президент Єгипту оголосив про проведення Національного діалогу, як способу ведення політичних дебатів та напрацювання рекомендацій в рамках встановлених державою обмежень. Наразі уряд використовує його для оприлюднення підтриманих експертами пропозицій по скороченню субсидій. Так, 29 вересня Національний діалог оприлюднив заяву, де пояснив потенційні переваги переходу на прямі грошові субсидії.
Майже 60% єгиптян живуть за межею бідності або поряд з нею, і більшість з них сильно залежить від субсидій, оскільки ціни різко виросли, а національна валюта знецінилася. Економісти вважають, що грошові субсидії могли б допомогти тим, хто їх потребує, але лише в разі чітких критеріїв розподілу та урахування інфляції.