Думки експертів щодо зниження ставки ПДВ на агротовари розбіглися

2021-02-24 12:29:17
Думки експертів щодо зниження ставки ПДВ на агротовари розбіглися

Президент України підписав прийнятий Верховною Радою в грудні минулого року закон, яким знижується з 20% до 14% ставка ПДВ на поставки виробниками таких видів сільгосппродукції: свиней, ВРХ, молока, пшениці, жиао, кукурудзи, ячміня, овса, льону, сої, ріпаку, соняшника та інших олійних культур, цукрових буряків.

 

Проте деякі експерти вважають, що новий закон негативно вплине на переробну галузь аграрного комплексу.

 

Експерти Київської школи економіки вважають, що прийнятий закон суперечить принципам меморандуму між Україною та МВФ, який передбачає «утримання від запровадження нових пільг по сплаті податків». Крім того, документ не відповідає положенням Угоди про асоціацію з ЄС, згідно з якою Україна зобов’язалася наблизити своє законодавство до європейського, зокрема в частині Директиви ЄС № 2006/112 від 28.11.2006 про спільну систему ПДВ, що передбачає «знижені ставки ПДВ лише для товарів безпосереднього вжитку, а не виробництва».

 

Водночас експерти Європейської Бізнес Асоціації, куди входять найбільші агроекспортери країни, підтримують новий закон та зазначають, що пропорційно із зниженням ставки ПДВ по операціям з перерахованими культурами зменшиться сума бюджетних відшкодувань при експорті зерна та продуктів його переробки. Це дозволить мінімізувати ризики втрат, пов’язаних з шахрайством при сплаті ПДВ та практиками заниження податкових зобов’язань, та сприятиме детінізації аграрного виробництва. Новий закон збільшить обсяги інвестицій в галузь, що дозволить підвищити конкурентоспроможність вітчизняного аграрного комплексу.

 

При цьому експерти молочного комітету ЄБА вважають, що молоко не повинно попадати під дію нового закону, та прогнозують, що навіть після зниження ставки ПДВ до 14% відпускна ціна молока включно з ПДВ для переробників залишиться незмінною, тобто фактично ринкова вартість сирого молока виросте. Це викличе подорожчання готової молочної продукції та зменшить споживання українцями якісних молокопродуктів.

 

Тому ЄБА закликала ВР найближчим часом внести зміни до Податкового кодексу та виключити зі вказаного переліку цільне молоко, щоб уникнути негативного ефекту від прийнятого Закону.

Коментарі відвідувачів (0):