Чи зміцниться знову гривня до 25 грн/$?

2020-05-08 12:01:20
Чи зміцниться знову гривня до 25 грн/$?

Гривня на міжбанку продовжує поступово зміцнюватися і вчора виросла до 26,80-26,82 грн/$. Наразі учасників ринку цікавить, чи повториться минулорічна ситуація, коли гривня зміцнилася на 15%.

 

На вчорашніх торгах пропозиція валюти значно перевищувала попит, тому для стримування різких коливань курсу Нацбанку прийшлося тричі виходити на торги та викуповувати надлишки валюти, внаслідок чого він придбав 100 млн $ за курсом 26,84-26,79 грн/$. Основними продавцями валюти були Нафтогаз та його дочірні структури, які проводять перерахування до бюджету. Якщо у квітні половину бюджетних надходжень склав перерахований Нацбанком прибуток, то у травні бюджет підтримає Нафтогаз.

 

На переговорах між МВФ та Україною було вирішено відмовитися від раніше узгодженої 3-річної програми розширеного фінансування EFF та перейти до 18-місячної програми stand by, за якою для стабілізації економіки держави після викликаної пандемією COVID-19 кризи Україна зможе отримати 5,5 млрд $.

 

Новий транш МВФ та кошти від продажу ОВДП збільшать обсяг пропозицій валюти на міжбанку, що призведе до зміцнення гривні. Але експерти сподіваються, що минулорічної помилки, коли подібні кроки обвалили експорт та промислове виробництво на 7-10%, не станеться, хоча поки уряд не має чіткого бачення прийнятного курсу гривні на цей рік.

 

Мінекономрозвитку в новому консенсунс-прогнозі на 2020/21 роки враховує середньорічний курс у 2020 р. на рівні 28,85 грн/$, тоді як уряд змінив курс, закладений у Держбюджет на 2020 р, з 27 на 29,5 грн/$.

 

Минулого року від’ємне сальдо торговельного балансу України сягнуло 5 млрд $. Цьогоріч баланс може покращитися завдяки наступним чинникам:

  • зниження цін на нафту, газ та нафтопродукти вдвічі зменшить вартість імпорту, який оцінюють у 12 млрд $ (-5 млрд $ імпорту),
  • зменшення купівельної спроможності населення на 20% скоротить імпорт товарів ще на 4-5 млрд $,
  • внаслідок тимчасового обмеження на пересування світом українські туристи вивезуть у подорожі не 10 млрд $, а не більше 5 млрд $,
  • надходження валюти від заробітчан скоротяться з 12-14 до 9-10 млрд $,
  • валютні надходження від експорту зменшаться внаслідок скорочення виробництва у металургійній галузі та падіння експортного попиту, а також прогнозованого зменшення врожаю зерна на 15-20%.

Коментарі відвідувачів (0):