Стабільний попит та висока світова ціна на сою роблять цю культуру дуже привабливою для сільгоспвиробників. Протягом декількох останніх років українські аграрії змогли втричі збільшити врожайність сої завдяки застосуванню нових інтенсивних агротехнологій та використанню якісного високоврожайного насіння. Як високі врожаї впливають на ціни на сою?
Соя: ціна на сьогодні
Ціна на сою в Україні на сьогодні в значній мірі залежить від тенденцій світових ринків олійних та енергетичних культур. Зменшення вартості нафти та високі врожаї олійної в основних країнах-виробниках призводять до падіння соєвих котирувань, проте підтримку їм надає високий попит з боку азійських країн.
Крім того, ціна сої в Україні підтримується на високому рівні через необхідність забезпечувати сировиною значні потужності вітчизняних переробних підприємств, які виробляють соєву олію та шрот.
Завдяки такому високому експортному та внутрішньому попиту ціна сої, навіть не зважаючи на значний валовий збір, залишається в Україні доволі високою.
Ціна сої в різних регіонах України
Варто зазначити, що для такої культури, як соя ціна може змінюватися в залежності від регіону.
Більшість експортних угод по сої укладаються на базисі СРТ-порт або DAF-кордон України. Тому в таких регіонах, як Миколаївщина, Одещина, Волинь, Львів ціна сої буде вищою за вартість олійної на півночі або сході країни.
В областях України, де розташовані олійно-переробні підприємства, сировиною для яких є соняшник або соя ціна на цю культуру також буде достатньо високою, оскільки переробники намагаються купувати олійні на заводі, уникаючи додаткових витрат на логістику.
Для таких олійних культур, як соняшник, ріпак, соя ціни на сьогоднішній день можна узнати на сайті зернової біржі GrainTradeUA. Інформація про ціну сої на базисах EXW, FCA, CPT, FOB, DAF, CIF щоденно оновлюється.