Низький врожай гречки, жита та цукрових буряків приведе до їх подорожчання

2015-05-28 15:18:14
Низький врожай гречки, жита та цукрових буряків приведе до їх подорожчання

Вже на початку цього року аналітики стали попереджати, що незважаючи на досить сніжну і без сильних морозів зиму новий урожай буде значно нижчим, ніж минулорічний. Дуже різка девальвація гривні призвела до того, що аграрії змушені були економити на пальному, запчастинах до техніки, насіннєвому матеріалі, добривах, протруйниках, що, звичайно, дуже вплинуло на якість та кількість майбутнього зерна.

В своєму травневому балансі Мінсільгосп США прогнозує Україні врожай зернових в кількості 55,3 млн. тон проти минулорічних фактично зібраних 64 млн. тон. Мінагропрод України проти такої низької цифри заперечує, але власного прогнозу не дає.

Для рядових споживачів України різниця в 5-7 млн. т зерна не суттєва, її відчують лише сільгоспвиробники, що мають отримати за зерно кошти. Країна вирощує вдвічі більше зерна ніж потрібно для насичення внутрішнього ринку. Але якщо пшениці, кукурудзи та ячменю вирощується настілки багато, що значна частина цих культур йде на експорт, то майбутній врожай деяких зернових викликає занепокоєння.

Насамперед це стосується гречки. Спочатку пропонувалося засіяти нею 118 тис. га площ. Але зваживши на минулорічний дефіцит мінагропрод збільшив площі до 125 тис. га. І це на фоні того, що з минулорічних 137 тис. га було зібрано лише 170 тис. тон гречки при потребі внутрішнього ринку у 200-220 тис. тон. Зважаючи ж на те, що станом на 26.05.15 засіяно лише 108 тис. га, а погода встановилася суха та спекотна і сприятливі терміни сівби вже пройшли, а також на меншу врожайність, очікувану в цьому році, можна припустити, що дефіцит гречки в поточному році буде зростати.

Не менш складна ситуація з житом. Під цьогорічний врожай цією культурою було засіяно майже 150 тис. га, що на 20 % менше, ніж за рік до цього. При внутрішньому попиті в 500 тис. тон минулорічний урожай склав 470 тис. тон, а цьогорічний не перевищить 350 тис. тон з урахуванням очікуваного зниження врожайності та скороченням площ. Імпортувати жито та грачиху Україна не має можливості, тож внаслідок збільшення дефіциту цих культур варто очікувати їх подорожчання та скорочення обсягів споживання.

Варто згадати й про цукрові буряки. В цьому році площа їх посіву скоротилася майже на третину – до 238 тис. га. Це на 100 тис. га менше, ніж було засіяно в 2014 році. Враховуючи ще й зниження врожайності, загальна кількість зібраних цукрових буряків буде на 40 % нижче, ніж в минулому році. Із 9,5 млн. тон, що за прогнозами мають зібрати у поточному році, після переробки можна буде отримати 1,2 млн. тон цукру при внутрішній потребі 1,7 млн. тон. Але, можливо, дефіциту цукру вдасться запобігти завдяки наявності 0,6 млн. тон перехідних залишків. Проте вартість його буде зростати, і деякі виробники озвучують прийнятну для себе вартість у розмірі 20 тис. грн./тону, але до початку сезону (жовтня – листопада) ситуація може ще змінитися.

Залишається сподіватися на краще та спостерігати за станом посівної та збиральної кампаній. А ближче до осені можна буде переглядати прогнози й аналізувати стан врожаю.

Комментарии посетителей (0):