Україна заявляє, що рф спекулює на темі «зернової угоди»

2023-05-16 12:08:51
Україна заявляє, що рф спекулює на темі «зернової угоди»

Росія шантажує світ зривом «зернової угоди» та заявляє про її невигідність для себе, хоча насправді вдвічі збільшила експорт зерна, - заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

 

Він сказав, що «експорт зерна з рф у порівнянні з січнем-лютим 2022 р виріс вдвічі, проте рф досі вдає, що програє від зернової угоди, хоча насправді саме росія була та залишається єдиною загрозою для поставок продовольства в чорноморському регіоні. Ми закликаємо світову спільноту рішуче відповісти на шантаж рф у вигляді зриву поставок».

 

«Якщо раніше в день перевірялося в середньому 6,6 суден, то з 1 травня проводилося менше 3 інспекцій. У квітні зерновим коридором Україна відвантажила менше 3 млн т агропродукції, що складає лише половину потужностей»,- додав Кислиця і нагадав членам Радбезу ООН, що рф наполягає на завершенні угоди 18 травня.

 

На переговорах 11 травня у Туреччині щодо продовження зернової угоди  вдалося домовитися лише про продовження переговорів. В разі невиконання своїх вимог рф погрожує зупинити дію угоди, а ООН оголосило про спроби продовжити переговори з цього питання.

 

До завершення 60-денного погодженого рф поточного подовження дії угоди залишилося дві доби, але поки офіційних коментарів про подальший розвиток ситуації немає.

 

Представник МЗС України Ольга Трофімцева розповіла про два можливі сценарії подій в разі незгоди рф на продовження угоди після 18 травня. Вона сподівається, що рф продовжить угоду ще на 60 днів та вимагатиме від ООН виконання своїх нових вимог. Проте з огляду на непередбачуваність російської влади, можна очікувати, що рф не продовжить угоду, проте можливо повернеться до переговорів пізніше, як це було в листопаді 2022 р.

 

Якщо рф вийде із угоди, то вона офіційно не гарантуватиме безпеки судів, що увійдуть в українське Чорне море, тому може провести провокаційні обстріли інфраструктури, як це сталося після підписання угоди 22 липня 2022 р. При цьому навряд чи рф атакує самі кораблі, оскільки більша частина – це турецький або китайський флот, тому напад на них може стати значним прецедентом.

 

На долю зернової угоди впливають і вибори президента в Туреччині. Ердоган вважає зернову угоду своїм важливим досягненням, тому прагне продовжити її до проведення другого туру виборів. Це розуміє рф, яка бачить в Ердогані найкращого для продовження стосунків кандидата, тому робить все, щоб він залишився у владі.

 

Минулого тижня на переговорах щодо продовження угоди МЗС Туреччини заявляло про високу імовірність пролонгації, тоді як росія відмовляється від продовження,поки не будуть виконані її вимоги.

 

Починаючи з 7 травня представниками СКЦ не було заплановано огляду та проведено інспекції жодного судна, що мало зайти в порт, тоді як із запланованих 52 оглядів суден, які виходили з портів, було проведено лише 29.

Коментарі відвідувачів (0):