Зростання ринків сої та кукурудзи до 6-річного максимуму підтримує ціни на пшеницю

2020-12-30 12:12:45
Зростання ринків сої та кукурудзи до 6-річного максимуму підтримує ціни на пшеницю

За підтримки зростаючих ринків сої та кукурудзи американські пшеничні біржі вчора відіграли частину втрат попередньої сесії.

 

Березневі ф’ючерси на сою виросли до 6,5-річного максимуму на новинах з Аргентини, де через страйк робітників переробних підприємств та зернових інспекторів в портах заблоковано понад 160 суден з експортними сільгоспвантажами на суму 1,4 млрд доларів. Слідом за соєю березневі ф’ючерси на кукурудзу також оновили 6,5-річний максимум.

 

Березневі пшеничні ф’ючерси в США виросли:

  • на 1,56 $/т до 227,26 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго,
  • на 2,94 $/т до 214,95 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті,
  • на 1,38 $/т до 213,29 $/т на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі.

 

Ринок французької пшениці вчора отримав підтримку від Чикаго та оголошення закупівельного тендеру Алжиром, де високі шанси на перемогу має європейська пшениця.

 

  • Березневі ф’ючерси на борошномельну пшеницю на MATIF виросли на 1 €/т до 212 €/т або 260,55 $/т.

 

В Україні закупівельні ціни на пшеницю в портах виросли до найвищого в цьому сезоні рівня 245-250 $/т слідом за цінами на російську пшеницю. Кількість пропозицій обмежена, оскільки фермери стримують продажі в очікуванні набуття чинності закону про зниження ставки ПДВ для аграріїв з 20% до 14%, що дозволить зекономити на бюджетних оплатах, хоча на тлі зниження ПДВ трейдери відповідно зменшать ціни.   

 

Посіви озимини в Україні знаходяться в доброму стані, проте аграріїв турбує відсутність снігу, що збільшує ризик для посівів в разі приходу морозів. Протягом наступних двох тижнів очікується тепла погода до +5 градусів з незначними дощами, тому погодні чинники поки не впливають на ціни.

 

У США та Росії на посівах озимини випали опади у вигляді снігу, що зменшує накопичений з осені дефіцит вологи, але в достатній мірі не може поповнити запаси ґрунтової вологи.

Коментарі відвідувачів (0):