Ціна чорнозему: скільки він насправді коштує?

2016-01-19 15:52:38
Ціна чорнозему: скільки він насправді коштує?

Ринки землі сільськогосподарського призначення в країнах Євросоюзу не надто активні та досить стабільні.

Наприклад, середній відсоток договорів купівлі-продажу таких земель від загальної їх кількості становить:

  • у Франції 1 %,
  • в Італії 1-2 %,
  • в Ірландії 3 %,
  • в Іспанії, Швеції та Великобританії лише 0,6 %.

 

Проте значно виросла кількість угод купівлі/продажу сільськогосподарських земель після вступу країн до ЄС:

 

  • в Болгарії з 2,5 % до 4 %,
  • в Румунії з 1,5 % до 5 %,
  • в Чехії з 0,2-0,3 % до 3,3 % в 2005 році,
  • в Литві з 3 % до 5-7 %.
  • В Польщі приблизно 0,9 % таких земель продаються на публічних торгах, та приблизно така ж кількість реалізовується приватним шляхом.

 

На відміну від перелічених країн ринок земель в Україні все ще не працює. Імовірно, що після зняття мораторію частка земель, які будуть реалізовані шляхом купівлі/продажу буде вищою, ніж в більшості країн Європи. Після початкової стабілізації вона може сягнути 5 %. Це пов’язане з тим, що більшість вітчизняних сільськогосподарських земель належить особам пенсійного віку, які самі не займаються їх обробкою. З другого боку, більшість угод, пов’язаних із продажем землі, в Європі фінансується банківськими установами. В Україні поки що відсутні програми кредитування для купівлі землі, тому попит на неї буде стримуватися. Нарешті, значна кількість угод (а це може бути 5-7 % від загальної площі земель) на протязі перших 2-3 років після відкриття ринку землі носитиме спекулятивний характер та буде викликана намаганнями легалізувати давнішні неформальні відносини.

 

 

Вартість землі

Ціна землі сільськогосподарського призначення дуже різниться в країнах ЄС та найближчих сусідах України.

Вартість 1 га такої землі в середньому складає:

  • в Нідерландах та Мальті понад 60 тис. доларів,
  • в західноєвропейських країнах 15-30 тис. доларів,
  • в східноєвропейських країнах 1-5 тис. доларів.

 

На протязі 200-2009 років найбільші темпи зростання вартості землі спостерігалися в Латвії (71 %), Румунії (62 %), Литві (47 %).

Вартість сільськогосподарської землі в Росії в 2015 році складала в середньому 34900 руб або 445 $ по курсу ЦБ, хоча в 2014 році вона коштувала 25-30 тис. рублів або 700-800 $.

 

 

Оренда землі

Найвищі орендні ставки зафіксовані в Данії, Нідерландах та Ірландії, де за 1 га землі доводиться сплачувати понад 600 $. Найнижчі – в Литві та Словаччині, де за 1 га достатньо сплатити 54 $ та 26 $ відповідно. В інших країнах середня земельна орендна ставка знаходиться в межах 200 $ за га. Збільшення видатків на землю знижує її ціну. Можливість здавати землю в оренду чи використовувати в якості застави, субсидії аграрним виробникам підвищують вартість землі.

 

В Україні оренда ставка на землю, що знаходиться в приватній власності, раніше становила в середньому 75 $/га. Проте після стрімкої девальвації гривні в 2015 році впала до 32 $/га та відчутно коливається в залежності від регіону розташування.

 

Якщо співвідношення орендних ставок на землю в Україні буде таким самим, як в країнах ЄС, то середня ціна землі складатиме 2990 $/га (при 95 % довірчого інтервалу від 1450 $/га до 6030 $/га).

Коментарі відвідувачів (0):