Посилюється коливання курсу долара на валютному ринку України

2016-01-19 15:25:48
Посилюється коливання курсу долара на валютному ринку України

Посилюється розбіжність між офіційним курсом безготівкового долара та фактичним курсом валюти в банківських обмінниках. Наразі вона складає більше 2 гривень, та буде надалі зростати, якщо НБУ не зможе вжити ефективних заходів. Малий обсяг пропозицій валюти та накопичений попит на неї посилюють тиск на обмінний курс, особливо на тлі світового укріплення американської валюти, пов’язаного з падінням ціни нафти.

 

Динаміка міжбанківського ринку

 

18 січня стало неефективним днем для поліпшення стану гривні. В вихідний в США день торги по долару проводилися мляво, попит значно перевищував пропозиції, що призвело до зростання котирувань під кінець сесії до рівня 24,60/24,75 грн/долар. НБУ провів аукціон, на якому реалізував 21,3 млн. доларів по ціні відсікання не нижче 24,50 грн/долар. Проте заявки банків, що складали 42,6 млн. доларів, були задоволені лише наполовину. Тому зростання готівкового долара подовжилося і він майже досягнув позначки в 27 гривень, що вплинуло і на безготівковий курс.

 

На 9:59 міжбанківські торги розпочалися в наступних діапазонах:

 

  • 1 долар 24,6000-24,7500 грн,
  • 1 євро 26,7470-26,9050 грн,
  • 1 рубль 0,3140-0,3160 грн.

 

Торги по американському долару проходили в такій динаміці:

 

  • при відкритті міжбанку курс становив 24,20/24,40 грн,
  • на 12:00 годин він виріс до 24,60/24,80 грн,
  • після аукціону та до закінчення сесії курс лишався на рівні 24,60/24,75 грн.

 

Загалом в цей день було зареєстровано 477 угод загальною вартістю 295,84 млн. доларів при середньозваженому курсі 24,6371 грн/дол.

 

Можливі дії НБУ

 

Сьогодні попит на валюту ще більше посилиться. Частина імпортерів у зв’язку з вихідним днем у США відклала заявки на купівлю валюти до вівторка. Проте значних обсягів валюти від експортерів сьогодні на ринку не буде, тому що після вихідного в понеділок кошти будуть заходити в країну не раніше вівторка, а продаватися не раніше середи. Тому Нацбанку прийдеться активно втручатися в міжбанківські торги, аби втримати курс гривні. Мабуть, буде порізана значна частина заявок від імпортерів та проведений валютний аукціон з продажу валюти. Проте, якщо обсяги інтервенцій регулятора залишаться в тих межах, в яких він робить це наразі, то таких дій буде явно недостатньо для стабілізації ситуації. Тому в вівторок зберігається ризик подальшої девальвації гривні.

 

Нацбанк буде змушений протидіяти різкому зростанню безготівкового курсу долара, тому що велика розбіжність між готівковим та безготівковим курсами призводить до підвищення останнього. Раніше з цією метою регулятор застосовував практику нормативного обмеження значень купівлі/продажу валюти в прив’язці до курсу НБУ з різницею в кілька відсотків. Проте такі заходи можуть бути лише короткотривалими та здійснювати підтримку курсу на тлі виваженої економічної політики держави. В будь-якому разі зрозуміло, що вибухонебезпечна ситуація, яка склалася наразі із розбіжністю між готівковим та безготівковим курсом долара, вимагає негайного втручання НБУ для запобігання валютним спекуляціям.

Коментарі відвідувачів (0):