Карантин сприяє зміцненню курсу гривні

2020-03-23 12:13:31
Карантин сприяє зміцненню курсу гривні

У п’ятницю гривня на міжбанку вперше за декілька останніх тижнів зміцніла з ранкових 28 грн/$ до 27,5 грн/$ перед завершенням торгів.

 

Зранку 20 березня НБУ продав 150 млн $ за курсом 27,99 грн/$, а вже надвечір, коли тренд розвернувся навпаки, викупив 50 млн $ за курсом 27,35 грн/$. Для стримування курсу протягом минулого тижня Нацбанк продав 1,038 млрд $.

 

Запровадження карантину в країні та скорочення обсягів імпорту призвело до різкого падіння попиту на валюту, який формувався переважно за рахунок спекулятивного попиту через невизначеність з впливом епідемії короновірусу на економіку країни.

 

Дефіцит готівкової валюти у банках, що виник внаслідок скасування частини авіарейсів, призвів до панічного попиту на фізичному ринку, де долар виріс до 28-29 грн/$, а потім й на міжбанку.

 

Але у п’ятницю на аукціоні, де НБУ запропонував готівкові 200 млн євро, попит на валюту склав лише 6,2 млн євро з боку двох банків.

 

У Нацбанку відзначили, що останніми днями населення стало менше купувати валюту, як готівкову, так і онлайн. А зниження доходів громадян внаслідок карантину змусить їх продавати запаси валюти, що призведе до зростання пропозицій готівкового долара або євро.

 

На міжбанку попит на валюту також скоротиться внаслідок зниження активності імпортерів, тоді як зменшення надходжень валютної виручки від експорту аграрної продукції поки що не очікується.

 

Нацбанк звернувся до Кабміну з пропозицією дозволити всім небанківським фінансовим установам (обмінникам валюти, ломбардам, кредитним спілкам, фінансовим компаніям) надавати послуги під час карантину.

 

Одночасно листом від 22.03.2020 Нацбанк визначив режим роботи банків в період дії посилених заходів для запобігання поширенню короновірусу. Банки повинні забезпечити виконання критичних для роботи центральних офісів функцій: безперебійну роботу дистанційних каналів обслуговування та контакт-центрів.

 

Банкам дозволено змінювати режим роботи відділень, кількість операцій, що проводять у відділеннях, відповідно до ситуації та навантаження, встановлювати різний час для обслуговування людей похилого віку та інших клієнтів, забезпечивши стабільну роботу відділень у «спальних районах».

 

Банки зобов’язані визначити перелік опорних відділень, які працюватимуть під час карантину, та закривати інші відділення за умов забезпечення безперебійного обслуговування клієнтів. А також забезпечити стабільну наявність готівки у банкоматах, інкасацію виручки торгових мереж та прийняття й обробку карт усіх емітентів у мережах банкоматів та ПОС-терміналів.  

 

Крім того, НБУ запропонував всі державні виплати перевести у безготівкову форму, що додатково збільшить дефіцит готівкової гривні у населення та знизить тиск на курс валюти.

Коментарі відвідувачів (0):